Doplnění DNS/DHCP dokumentace

Tohle je prosba na někoho z týmu, proto raději česky.

Můžete prosím trochu doplnit dokumentaci k DNS? Možná by šlo i o aktualizaci (ale třeba je stávající návod aktuální, nejsem si jistý), ale především o doplnění diagnostických postupů.

Jak je vidět z mnoha dotazů na fóru (namátkou třeba ještě tady, tady, tady, tady nebo tady - ale jistě by se našly i další), je konfigurace v současné době nepřehledná a obsahuje chyby.

Vím, že současnou prioritou je SW sjednocení Omnie a v1.x (u updateru už proběhlo, u kernelu zatím ne), ale pomohlo by to alespoň při lokalizaci problémů. Představoval bych si to zhruba tak, že byste doplnili:

  • význam souboru /etc/config/resolver a jeho syntaxi

  • u každého z daemonů (kresd/unbound/dnsmasq) skutečně používaný konfigurační soubor (např. /var/etc/unbound/unbound.conf a zároveň seznam všech souborů, které se používají při jeho generování (např. /etc/config/unbound, asi i /etc/config/system a zřejmě i něco dalšího)

  • případně i výslovně uvést, které soubory z /etc, resp. /etc/config se při generování konfiguračních souborů příslušných daemonů ignorují

  • příkazy (postup) pro opětovné vygenerování konfiguračního souboru a restart příslušných daemonů (tj. v podstatě zda stačí volat /etc/init.d/<skript>, nebo zda je zapotřebí ještě něco navíc).

Určitě by to ušetřilo čas a práci i vám na supportu a uživatelům by to pomohlo víceméně s jistotou zjistit, jestli je chyba v jejich konfiguraci nebo někde v konfiguračním systému (Foris/UCI skripty).

Díky!

2 Likes

V nightly branch je i pro Turris 1.x kernel 4.x a přechod na btrfs.

Buď můžete vyčkat, jakmile se sjednotí kernel i pro Turris 1.x případně můžete zkusit napsat na info@turris.cz s prosbou o předělání článku případně doplnění informací ke článku.

1 Like