DNSSEC neresolvuje od vcera cca 18:00

dns

A hle!
Něco se hnulo.

root@turris:/# wget http://217.31.192.101/openwrt-repo/turris/packages/turrispac
kages/dnssec-rootkey_0.0.1-3_mpc85xx.ipk
Connecting to 217.31.192.101 (217.31.192.101:80)
dnssec-rootkey_0.0.1 100% |*******************************|  1748   0:00:00 ETA
root@turris:/# opkg install dnssec-rootkey_0.0.1-3_mpc85xx.ipk
Upgrading dnssec-rootkey on root from 0.0.1-2 to 0.0.1-3...
Configuring dnssec-rootkey.
+ [ -n  ]
+ /usr/sbin/cert-backup /etc/root.keys
+ PARTITION=/dev/mtdblock4
+ WORKDIR=/tmp/certstore
+ SUBVOL=certbackup
+ dirname /tmp/certstore
+ mkdir -p /tmp
+ mkdir /tmp/certstore
+ trap umount -fl '/tmp/certstore' || true; rmdir '/tmp/certstore' EXIT INT QUIT TERM ABRT
+ ls -A /tmp/certstore
+ test -z
+ test -b /dev/mtdblock4
+ mount -t jffs2 /dev/mtdblock4 /tmp/certstore
+ [ /etc/root.keys ]
+ [ /etc/root.keys = -r ]
+ [ /etc/root.keys = -x ]
+ [ /etc/root.keys = -X ]
+ cmp -s /etc/root.keys /tmp/certstore//etc/root.keys
+ dirname /etc/root.keys
+ mkdir -p /tmp/certstore//etc
+ cp -a /etc/root.keys /tmp/certstore//etc/root.keys
+ shift
+ [  ]
+ umount -fl /tmp/certstore
+ rmdir /tmp/certstore
root@turris:/# /etc/init.d/resolver restart
Called /etc/init.d/unbound stop
Check generated config /var/etc/unbound/unbound.conf:
unbound-checkconf: no errors in /var/etc/unbound/unbound.conf
Called /etc/init.d/unbound start
root@turris:/#

Vypadá to že příkaz zafungoval a teď už jde vyrobit kód pro registraci!
(nepotřebuji registrovat ještě mi chybí asi 80 dní ale pro test to stačí)

Tak mám nejspíš řešení. (nebo aspoň u mne to zafungovalo)
Po aktualizaci zapříčiněné nejdřív rozbitím zavaděče a obnovením ze SD karty, to pořád nechtělo resolvovat.
Tak jsem si řekl že když ne ty tak já a upravil jsem /etc/hosts
Přidal jsem tam tyhle dva řádky

217.31.192.69 repo.turris.cz
217.31.192.101 api.turris.cz

(nevím jestli je IP statická takže v čase přidávání ověřit přes ping jinde)
pak už to říká jen cURL error 60 - to je starý CA certifikát

wget 217.31.192.101/openwrt-repo/turris/packages/base/ca-certificates_[DatumVydani]_mpc85xx.ipk
opkg install ca-certificates_[DatumVydani]_mpc85xx.ipk

(datum vydani se muze menit v zavislosti od vyprseni stavajiciho certifikatu)

Pak už stačí párkrát zrestartovat a ono se to nějak samo po chvíli vzpamatuje.

Doufám že to někomu aspoň trochu pomůže :slight_smile:

Děkuji za nasdílení postupu. :slight_smile: Nicméně, jak už nastínil někdo výše ve vlákně, na routeru neběží (nebo se mi jen nedaří zprovoznit?) SSH služba. Jak jste se vlastně dostal k přepsání /etc/hosts?

EDIT: Na SSHčko jsem se nedostal, ale stažení balíku se mi povedlo skrze: System -> Scheduled tasks a tam přidat příkaz na stažení nového balíku s validním dnessec-rootkey
35 16 * * * opkg install http://217.31.192.101/openwrt-repo/turris/packages/turrispackages/dnssec-rootkey_0.0.1-3_mpc85xx.ipk
37 16 * * * opkg install http://217.31.192.101/openwrt-repo/turris/packages/base/ca-certificates_20180409-2_mpc85xx.ipk

Pak už stačí najet opět do FORISe (192.168.1.1) doklikat instalačního wizarda a nakonec se dostanete do funkčního menu, zde vyčkat na updaty, projít si přes update updateru a nakonec z toho všeho nezešílet.

během prvotního startu z tovarního nastavení mi pomohlo zapsat do /etc/resolv.conf
nameserver 8.8.8.8
(puvodne tam bylo 127.0.0.1 a nepomahalo ani prenastaveni v Luci )
pro prepsani jsem pouzil vlastni prikaz v Luci nebo USB serial kabel, jako nejlepsi editor v polofunkcnim terminalu jsem vyhodnotil echo nameserver 8.8.8.8 > /etc/resolv.conf
tim se to zprovoznilo DNS a pak se to muselo behem updatu jeste parkrat prepsat
po do updatovani na 3.10.8 uz dns a dnssec fungovalo a dalo se zase zpatky zapnout

Celou dobu jsem měl velde sebe otevřený router a připojený micro USB kabel ke komunikačnímu portu na desce.
Ale problém s tím že nejde SSH jsem řeši tím že zo dám zas do továru ale to mi dalo všechny červené diody(a zásek). Tak jsem udělal ten obraz na SD kartu a pak to najednou všechno šlo … pro starší turrisy je ten obraz z karty asi více než dobrým řešením.
https://doc.turris.cz/doc/cs/troubleshooting/sdcard_recovery

Jen …asi jsem narazil na další problém…
Ne jen že jsem musel manuálně dostrčit konfig k TVheadend aby zase fungoval ale nejsem schopen rozjet OpenVPN a to je větší problém… Dá se to nějak ověřit? nebo je to na nové vlákno?

Zřejmě ty úspěšné pokusy ostatních byly před root KSK rolloverem. Workaroundy pro nefunkční DNS se tady řešily výše, například zde.

EDIT: aha, ne každý má zřejmě v té fázi zprovozněné SSH. No odškrtnutí DNSSEC validace ve Forisu by mělo problém taky obejít. Po úplném doaktualizování by to mělo myslím zase fungovat i s validací.

Zatím bez úspěchu bojuji se zprovozněním Turrisů 1.1 a 1.0 z továrního nastavení. Chtěl bych se zeptat, jestli je možné se s nimi stavit na stánek na OPENALT pro pomoc se zprovozněním? Jsem z Brna a do Prahy je to pro mě dost z ruky.

Dobrý den,

před malou chvíli jsem mluvil s kolegou (@miska) , který bude na OpenAltu. Pokud routery a pro jistotu společně i se zdroji jak pro Turris 1.0, tak pro Turris 1.1 donesete na stánek v sobotu, tak do neděle to budete mít hotové. Na počkání to bohužel není možné.

Děkuji, zítra se stavím.

Já jsem včera cvičně zkusil udělat tovární reset mého Turrise 1.x na verzi TurrisOS 3.6.5, zkontroloval jsem, že v /etc/root.keys jsou oba DNSSEC root klíče (jsou) a pak už jen prošel iniciálním nastavením FORISe … router se sám updatoval až na aktuální verzi TurrisOS 3.10.8

Co s tím můžete mít za zádrhel?

Tento týden mám taky nově Turris 1.1, byl po továrním nastavení už ani nevím jak stará verze systému tam byla. Nahrál jsem image 3.6.5 na SD, úspěšně připojil servisní kabel a nainstaloval. Ta 3.6.5 neměla nic, nešlo SSH, nešlo DNS ani vlastní příkazy v LuCI. Pomohlo ukončit dnsmasq, teprve potom se začaly tahat aktualizace, které proběhly jen částečně a seklo se to na migraci updateru, ale už aspoň fungovalo SSH, tak jsem provedl migraci manuálně a teď je na aktuální verzi.

On se root.keys zálohuje do /dev/mtdblock4 z něho se při resetu znovu vytáhne. Takže pokud je tam ten funkční, tak se chyba neprojeví (leda ho od tud vymazat).

3 posts were split to a new topic: Turris 1.x: nefunguje DNS