DNS over TLS na Turris 1.1/1.0

Ahoj.

Vím, že je tady téma k DNS over TLS na Omnii, která používá Knot Resolver a postup je i v dokumentaci. Mě by ale zajímalo, jak DNS over TLS rozběhat na Turris 1.0 nebo 1.1, kde se používá Unbound.

Našel jsem na Cloudflare blogu tento článek, kde je to popsané https://blog.cloudflare.com/dns-over-tls-for-openwrt/. Je tam ale konfigurace pro nějakou starší verzi Unbound a ve verzích 1.7.0+ by se asi mělo používat

server:
  tls-cert-bundle: /etc/pki/ca-trust/extracted/pem/tls-ca-bundle.pem

forward-zone:
  name: "."
  forward-tls-upstream: yes
  forward-addr: 2606:4700:4700::1111@853#cloudflare-dns.com
  forward-addr: 1.1.1.1@853#cloudflare-dns.com
  forward-addr: 2606:4700:4700::1001@853#cloudflare-dns.com
  forward-addr: 1.0.0.1@853#cloudflare-dns.com

Mám ale problém s tím, jak se dostat k certifikátu Cloudflare, který bych si měl uložit do adresáře /etc/pki/ca-trust/extracted/pem/tls-ca-bundle.pem pokud tomu rozumím správně. A druhý nejspíš ještě větší problém je, že když udělám jakoukoliv změnu konfigurace přes vim v /etc/unbound/unbound.conf a uložím přes wq a restartuji unbound přes /etc/init.d/unbound restart, tak se mi ta konfigurace zahodí a mám tam zase původní před tou změnou.

V LuCI jsem si už dřív nastavil přeposílání na 1.1.1.1 a 1.0.0.1 (WAN - zrušit User DNS servers advertised by peer a v Použít vlastní DNS servery jsem zadal tyto dvě adresy), takže tuto informaci vidím i v tom konfiguračním souboru a to je také konfigurace, která se mi vrátí i poté, co ji ručně změním a Unbound restartuji, viz výše.

forward-zone:
        name: "."
        forward-first: yes
        forward-addr: 1.0.0.1
        forward-addr: 1.1.1.1

Co dělám špatně? A jak správně nakonfigurovat Turris 1.0/1.1, aby používal Cloudflare resolvery přes DNS over TLS?

Drobná poznámka: je myslím dobré vědět, že Unbound zatím* nepodporuje out-of-order posílání dotazů přes TLS. Obecně by to mohlo být znatelné, ale v ČR byste ke CloudFlare mohl mít velmi dobrou odezvu, čímž by se dopad měl dost minimalizovat.

EDIT: aha, ani “connection reuse” nevidím zaškrtlé, tedy zřejmě tam bude hodně TLS handshaků… no asi budete muset vyzkoušet jak moc to je znatelné. S dobrým připojením v ČR to asi i tak bude OK.


* alespoň někdy před půl rokem to tak bylo a na pěkné wiki to vypadá pořád stejně.

Já hlavně v tuto chvíli vůbec nevím, jak to nastavit, aby to fungovalo. Takže ani nemohu otestovat reálné dopady na rychlost překladů v porovnání s resolving přímo na Turrisu a přeposlání na resolvery poskytovatele.

1 Like