DHCP - Posloupnost IP

Dobrý den,
nějaký den už řešit posloupnost přidělených IP adres od DHCP serveru na Turris 1.0.

Chtěl bych aby bylo přidělování v posloupnosti o +1 tzn: start IP adres by bylo od 192.168.1.100 vždy o 1 (.100, .101, .102 atd)

Chtěl bych jsem si rád i dát IP NASu a dalším serverum napevno a to od 192.168.1.200 do cca 210 .

Ale jelikož DHCP IP rozhazuje náhodně viz >obrázek<

Děkuji za jakoukoliv odpověď

Přeji pěkný den a příjemné svátky vánoční

Menu Sit/DHCP+DNS/Pokrocila nastaveni —> zaskrtnout “Allocate IP sequentially”

1 Like

Není lepší v LuCI-Síť-DHCP a DNS zadat si adresy ručně podle MAC adresy a přidělují se vám pořád stejné? Mám to tak na všechna mě známá zařízení a návštěvy se mi přidělují automaticky.

V podstate ano :slight_smile: staticke zapujcky jsou nejlepsi reseni pro male site.

Kazdopadne i pri dynamickem/nesekvencnim pridelovani moje stroje v siti dostavaji pokazde stejne ip(pro konkretni MAC adresu…mam tu stroj co ma ofiko jeden wifi interface ale v podstate ma dve zarizeni pod sebou takze ve finale se mi to pak jevi jakoze ten stroj ma celkem 4 mac adresy, 1-eth0, 2-wlan0 3-wlan0.1(acng) 4-wlan0.2 (ng))

Pro stabilni sluzby(a caste navstevy) mam nadefinovane zaznamy v /etc/ethers (mac:hostname nebo mac:ipp) a /etc/hosts (ip:hostname:shortname) Takze i ten 4 macovej stroj ma stale jeden hostname pro vicero ipecek.

Osobne mi prijde dynamicke/nesekvenci pridelovani IP lepsi i z pohledu bezpecnosti (utocnik musi proskenovat celej rozsah aby zjistil co je v siti, prece mu to nebudu ulehcovat, kdyz bude vedet ze je to seriove pridelovany rozsah a vi odkud zacit velmi zahy aniz by musel skenovat vi kolik mas zarizeni v siti) Takze i u pripadnejch statickejch zapujcek bych volil nahodne IP.