Co bychom zlepšili v projektu Turris

Uz aby bola ta dokumentacia, lebo niektore veci sa tu tocia dookola. Na toto by malo stacit pridat do suboru /etc/updater/user.lua riadok

Uninstall nazov_balicka

Ale dokumentace zatím není a forum je trošku nepřehledné, tak se na něm něco konkrétního dost špatně hledá. Buďme tedy tolerantní k těm, co kladou své dotazy opakovaně doufajíc, že jim bude pomoženo a poraděno.

Ktoru z tychto casti ten komentar nesplna?

Takhle to nestačí:

DIE:
invalid-request: Requested both Install and Uninstall with same priority for package luci-app-transmission

Musí se dát i vyšší priorita:

Uninstall "luci-app-transmission"  { priority = 60 }
Uninstall "transmission-daemon-openssl" { priority = 60 }

Ale fakt by to chtělo dokumentaci…

PS: Ona dokonce nějaká dokumentace k updateru existuje, ale je trochu problém jí najít: https://gitlab.labs.nic.cz/turris/updater/blob/master/design/language.txt#L336

Z pohledu uzivatele,ktery dostal turris 1.1 za poskytnuti dat (pro mne defakto zdarma.) a uzivatele ,ktery darovanemu koni zuby ani necisti ,bych se musel Turris Teamu zastat.
Na Turrisu provozuji celou dobu: mpd server ,openvpn server, Jablotron gadgets s domoticz, pxe boot pro obcasné najetí asi 10 různých distribucí, ovládání přes numpad s triggerhappy a bezne funkce nasu…nic z toho mi zadny update neznefunkcnil. Ano wifi se obcas chovala divne ,ale pokus-omylem jsem ji nastavil a funguje. Nepouzivam vice virtualnich ssid tam byl problem. Ani sem nepřidaval druhou wifi kartu. Takze z meho pohledu nema clovek ,co Turris dostal , duvod si stezovat…vzdy muze router vratit…nikdo nikoho nenuti ho pouzivat.
Pokud bych koupil komercni Omnii asi bych deaktivoval updater a vzdy nejdriv pockal co na update napisou ostatni a az pak ho pustil.

Chapu ale uzivatele co IT vubec nerozumi , jen chteli vykonny a fungujici router a on je problemovejsi nez Tenda za 299kc
Porad ho muzou vratit nebo reklamovat.
Ikdyz je mi jasne proc …tak jediny s cim mam trosku problem, v kontextu s tim ,ze nejvic zakazniku co koupilo Omnii je z Ceska, je to cileni primarne na anglictinu. Jako cech bych byl radsi kdyby anglictina byla az druha na rade.

3 Likes

Co se angličtiny týče, plně s vámi souhlasím. Také si myslím že by čeština měla mít přednost.

1 Like

Vaše tvrzení není pravdivé:

Z Česka Omnii koupilo kolem 30 procent zákazníků, takže platí přesně opačné tvrzení, totiž, že nejvíc zákazníků, co koupilo Omnii, není z Česka.

2 Likes

No myslim, ze ten kdo si koupil Omnii, jako v mem pripade i dva kousky a IT rozumim + clovek chtel podporil dobry cesky projekt z rukou odborniku a zaroven uvital automatickou aktualizaci - tak vidim problem spise ve zpusobu release a rozsahu testingu.

2 Likes

No nastesti jsem problem s nestabilitou wifi obou anten vyresil rollbackem na prvni snapshot, kde je verze:

Zařízení Turris Omnia - RTROM01
Sériové číslo 47244717685
Verze Turris OS 3.2.1
Verze jádra 4.4.13-05df79f63527051ea0071350f86faf76-7

Tak aspon je vse krom updateru funkcni a ted jen cekat na opravenou verzi.

No myslel jsem to z pohledu jednotlivých států/jazyků a ne pohledem česko versus všichni ostatní :slight_smile:

Edit: Možná jsem barvoslepej ,ale česko je ta fialová křivka až nahoře ne ?

Na mne je tam těch čar a barviček také nějak příliš mnoho! :fearful:

@ocko, anglictina je jediny spravny jazyk!

Na písničky možná, ale na český router?

1 Like

Nebláznite, lebo tu niekoho napadne obviniť CZ.NIC, že vyrába Omniu negroidneho typu. #lidl

Možná jsem barvoslepý, ale neměla by být jako druhá němčina ?

Ano, Česko je první v pořadí zemí. Ani tak ten podíl ale není nadpoloviční, takže se dá s velkou mírou jistoty předpokládat, že nejvíce uživatelů bude rozumět angličtině. Kromě toho je to standardní jazyk v rámci Open Source.
Představte si, že by třeba takový Linus Torvalds napsal svůj klon Minixu s finskými komentáři a pak se o něm zmínil ve Finské unixové komunitě. Měli bychom dnes Linux? Nejspíš ano, ale asi by se nejmenoval Linux. Ostatně, podobný příklad v historii přestavuje třeba anténa typu Yagi-Uda, kterou z větší části vymyslel pan Uda, nicméně pan Yagi ji publikoval v angličtině.

Ano, proto jsem pred tim steskem napsal ,ze chapu proc to tak je. Nicmene resit na foru problem se da i v cestine,prestoze se programuje v anglictine. Hlavni duvod je poskytnout komunitni podporu co nejvice lidem. A ano ma to i sve vyhody…

1 Like

Chybaju uplne klasicke “hardwarove” komponenty ako wall mount alebo rack mount - a uplne by stacil 3D model. To ze oficialny kanal na support je email mi je novinka, myslel som, ze forum ma tuto ulohu, na taketo veci sa email nepouziva. Jednoznacne tu chyba ticketovaci nastroj. Mali by ste tiez zaviest Release Candidate vetvy pre major updaty, aby sa veci co nie su siroko otestovane nedostavali na routre ktore maju byt stabilne, a aby ludia co chcu updaty rychlo, necakali zbytocne dlho.

Co sa tyka vychytavok a priorit - prioritne potrebujem aby veci fungovali stabilne, potom aby sa dali nakonfigurovat cez web (s vazbami na ine moduly a funkcie) a nakoniec podrobne howto pre zlozite a nestandardne veci kludne aj cez konzolu. Rollback do default konfiguracie kazdeho modulu/balicku by bol vitany, aby som nemusel resetovat komplet konfiguraciu. Tazko povedat ci to je realne, zrejme je to iba prianie. V kazdom pripade, vacsina usilia by sa mala venovat stabilite a funkcnosti toho co uz existuje. Na nove vychytavky by bolo vhodne zaviest nejaky hlasovaci nastroj. Tiez by bolo vhodne vydavat roadmap novych funkcii a zoznam znamych chyb, tak ako uz bolo prezentovane pred mnou.

Inak si myslim ze TO je celkom dobra vec, len sa stretli rozne protichodne ocakavania. Dojem velmi pokazilo, ze v zakladnom webovom rozhrani je minimum toho co sa da nakonfigurovat, a v LuCI je to zasa prilis podrobne a neprehladne - clovek co chce pridat guest Wifi alebo LTE zalozne pripojenie (default aby to fungovalo) a nie je IT zalozeny je v koncoch. Zrejme ste ocakavali, ze vsetci co si to kupia, budu NW inzinieri, ale nie je to tak.

súhlasím s matthew112. TO je kus špičkového hardwaru, ktorý potápa jeho software. Foris je úplne zbytočná vec a pri troche snahy by snáď bolo možné jeho funkcie implementovať do nejakej app pre Luci. Osobne som pri kúpe TO predpokladal, že bude trochu braný ohľad aj na nie linux-based používateľov a nie v mojom pokročilom veku :smiley: sa začať učiť ťukať linuxové príkazy do SSH . Ale OK, dlna chodí, LTE je stabilné, samba tiež a výbornou rýchlosťou, a kto chce akúkoľvek krabičku či mount, tak si ju naškrábe v solidworks. Celkovo projektu fandím a teším sa na ďalší progres.

Plně souhlasím, jen bych dodal … wallmount jsem v balení měl - existuje, rack mount ne. RC je dostupné, musí se to sice nadatlovat, ale je viz. https://www.turris.cz/doc/en/howto/test_branches, návod je univerzální, takže je třeba datlování přizpůsobit pro to, co si uživatel zvolí. Pár věcí už tady taky někdo zmínil, ale je dobré vědět, že to nejsou jen výkřiky do tmy a že to zajímá více lidí.