Chyba v OS 5.1 - Foris , ReForis?

Zdravím,

mám v MOXu aktuální sw v5.1 a celkem jednoduchou konfiguraci. Mám zaplou wifinu pro hosty a v ní mám naházené obě wifi karty - 2,4 i 5 GHz. Vše běží jak má, klienti jsou k wifině připojení a fungují OK.

Na drátové LANce většinou nikdo není - je používána jen pro nastavení, ale aby mi nikdo nikam zvědavě nelezl, mám všechny úmyslně v síti pro hosty.

Ale… opticky v rozhranní Foris i v novém ReForisu je stejná chybka - ukazuje to jakoby síť pro hosty vůbec neběžela … a ona funguje správně a beží. V LuCi je vše správně.

Dále se mi stává, že tak po cca 7-9 dnech se najednou karta z kanálu 64 odstěhuje sama od sebe na kanál 36 a nechce se pohnout … po restartu - který nejde dosud automaticky provést (vím, je to známý bug), se vše zase dá do pořádku a karta běží na kanálu 64

obrazek

Verze OS by měla být aktuální ve stabilní větvi

obrazek

Děje se to někomu také, prosím - nebo mám zase já něco, co se jinému neděje ?

Roman

Málo informací, je vidět že máte síť pojmenovanou Host ale jaký má IP rozsah?
Posílám nastavení co mám…

Normální LANku mám 192.168.126.x / 24 , síť pro hosty mám 10.123.123.x / 24
Všichni klienti dostanou v pořádku adresu 10.123.123.x , vše funguje, jen v nastavení Foris / ReForis - kromě LuCi - se to tváří, jako by síť pro hosty neexistovala a ona normálně funguje…

obrazek

Pokud jste nastavení dělal v LuCI ručně tak se asi nepromítne do Foris/ReForis.

Moje nastavení je z Turris 1 a OS 3.11.19.1 ale mělo by to být stejné.

Ne, primárně dělám vše z grafického rozhranní, to základní z Forisu, to nadstavbové z LuCi. Ve starším TOS 5.04 bylo vše OK, po updatu na 5.1 to zmizelo…

No pokud to zmizelo po aktualizaci a běží ti to tak bych to neřešil.
Už jsi restartoval? Asi se něco nepředalo jak mělo.

Ano, restart nepomáhá. Navíc nejde provést na dálku, ale musím u toho být, vždy to zamrzne a musím fyzicky vyndat kablík a po zastrčení to naběhne… Tato nepříjemná chyba mi poměrně dost znesnadňuje práci a řešení v nedohlednu… Prostě tam bude (asi) nějaká chybička, tak jsem se chtěl zeptat, zdali to pozoruje i někdo další či nikoliv…? Ale bylo by dobré, kdyby také běžel na TOS v 5.x, jinak je to jen teorie a já bych raději někoho, kdo má stejnou verzi OS jaké já…chování v TOS v 3.x a TOS v 5.x se může někde dost podstatně lišit…

Mám doma ještě MOXe, ale momentálně odpojeného, večer to vyzkouším.
Pokud to tedy nikdo neudělá dřív.

Nejsem si uplne jist, ale ja myslim ze,
WIFI guest neni to same jako LAN guest. (z pohledu interfejsu, siti a zon). Tedy lze mit zapnutou wifi-guest (tedy jen vlastne extra apecko) a ve Forisu pak v nastaveni site muze byt lan-guest vypnut. To je dle me v poradku (mam to takto uz nejaky ten patek na Omnii).

Samozrejme po zapnuti lan-guest site se wifi-guest s touto spoji (pokud si clovek nezapne isolate).
To nic nemeni na tom, ze je “guest” lehce matouci; to ci ono anebo oboje…tot otazka :smiley:

Jinak ano Foris a Luci nekdy zlobi.

Ve forisu je dobre udelat prvni nastaveni a zbytek resit uz jen v LUCI(pokud ho chce uzivatel pouzivat, ale ma to svoje rizika :))
… u par uci configu se muze stat ze Foris si resi jen svuj list nastaveni, ale vubec neresi co tam prida Luci (a nebo rucne uzivatel) a muze se stat, ze je neco pak v kolizi. Krasny priklade je dhcp&dns vs resolver, kdy foris resi jen dhcp ale uz nekoukne do resolveru esli nahodou napr nema jiz obsazeny socket/port/ip …

Tak jsem doma připojil MOXe, HBS 5.1.0, udělal update a vše mi běží a zobrazuje se správně. Mám správně záložky ve Forisu i ReForisu.
Takže víc asi neporadím.

1 Like

Tohle je vedlejší efekt koexistence Forisu a Luci, jak píše @Maxmilian_Picmaus. Guest síť běží, jen se to za určitých okolností nezobrazí.

Viz Firewall Rules and Guest Network - #4 by mmtj - SW help - Turris forum