BTRFS na Turris 1.x

Nezlobte se na me, panove, ale ono to vypadá, že si neustále stěžují a bohužel v tomhle případě to nebude jinak.

Proc partisny a reseni neni v dokumentaci

Protoze to je uzivatelska dokumentace a uzivatel by nemel mit potrebu vedet jaky partisny sou kde na disku. Pokud to uzivatel potrebuje vedet, tak to neni bezny Franta uzivatel, ale pokrocily stoural a ten se to docte ze scriptu

Uživatelská dokumentace nemůže být pokročilá?
Už tady párkrát zaznělo, že je lepší to napsat v dokumentaci a nebo udělat část článku i pro pokročilejší uživatele a nehledat to v XY souborech a strávit nad tím cas, když to proste může být napsané v dokumentaci.
Jestli se nepletu, tak na něco podobného si stěžoval uživatel @Radovan_Haban

Jsem toho názoru, že většina lidí zde na fóru nejsou běžní Frantici, ale pokročilejší a když tady měl někdo problém s formátováním SD karty, proč tu dokumentaci nedoplnit?
Chtěli jste, ať Vám poskytneme feedback k dokumentaci, ale bohuzel žádnou reakci k vláknu jsem dosud nevidel.

4 Likes

Já Tě chápu, @Pepe, ale tentokrát se mi nechce moc remcat …

@miska pracuje i o víkendu a komunikuje s námi … a to, co se mu podařilo ve věci BTRFS a Turrisu 1.x posouvá naše staré modré routery do úplně jiného levelu fungování.

Souhlasím s Tebou naopak v tom, že migraci na BTRFS je třeba aktivně podporovat a propagovat, protože umístění filesystému routeru na vyměnitelné médium je velký přínos i pro prodloužení životnosti routeru jako takového (v tom myslím teď trumfujem i Omnie :-))

A co se týká dokumentace … koho z nás baví víc sepisovat dokumentaci než programovat, že? :slight_smile:
Ale k rozdělení dokumentace na základní (uživatelskou) a pokročilou bych se přikláněl také … sice jak píše @miska, pokročilý šťoura si to najde ve skriptech … ale třeba mně, jako Windows programátorovi, se ty shellovské skripty nečtou zrovna moc dobře (ale rád se vždycky znovu rozpomenu na doby pionýrských začátků s MS-DOSem, příkazovým řádkem a “baťáky”) :slight_smile: :slight_smile:

2 Likes

Taky by se mi líbilo se dočíst někde v dokumentaci, proč je něco (v tomto případě rozdělení SD karty) tak, jak to je, ale když si uvědomím, jak rád píšu dokumentaci já, tak pánové a dámy z Turris projektu mají můj obdiv.

1 Like

Buďme rádi za @miska, ten se snaží reagovat i o víkendu, za což má můj obdiv…
Také bych se přimlouval za pár řádek do dokumentace i pro pokročilé, stačilo by jen základní údaje,
že přechod na BTRFS udělá to a to a kartu rozdělí na 2 partition z toho a toho důvodu.

A taky mě napadlo, na boardu je SW1 kde se dá nastavit boot z SD karty,
nedalo by se toho využít pro start systému s BTRFS? Nebylo by to jednodušší?

Ono je nemozny najit uroven detailu ktera bude vyhovovat vsem, verim ze spoustu lidi zase detaily vystrasi a odradi.

Co se bootu primo z karty tyce, moc by to nepomohlo, boot z karty zaridi ze se nepouzije NOR, ale pak je treba mit kartu vytvorenou pomoci dd (respektive vyrazne sloziteji). Tak jsme zvolili variantu kdy uzivatel muze koupit kartu v samoobsluze a zastrcit ji do slotu, spustit script a vsechno funguje. Z uzivatelskeho hlediska mi to prislo vyrazne jednoduzsi a prakticky tam zadna vyhoda u bootu z karty neni - porad by byl potreba u-Boot co umi Btrfs aby sme se zbavili vfat.

Tak jsem si to představoval, zastrčit kartu, scriptem přes dd zapsat obraz na kartu, vypnout, switchem nastavit boot a start. Hotovo.
Úroveň detailu bych nehledal, mě by třeba bohatě stačilo: script vytvoří 2 partition, z /dev/mmcblk0p2 se bude bootovat a na /dev/mmcblk0p1 se budou ukládat snapshoty. Doporučujeme kvalitní kartu 16GB.
Aby dopředu počítal s tím co se stane než třeba RC verzi zavedu.
Laik, ten běžný Franta uživatel, si řekne, “tomu nerozumím, na to radši ani nesáhnu” a ty zdatnější budou vědět co je čeká.

Každopádně vám děkuji za vaše reakce.

Dnešní pokus o instalaci RC verze TurrisOS 3.8 z 12.9.2017 skončil vělice nepěkně.

Kromě stejné chyby popsané @RadoslavCap v tomto příspěvku se mi objevila navíc tato chyba

WARN:Config file /etc/config/schnapps modified by the user. Backing up the new one into /etc/config/schnapps-opkg
WARN:Config file /etc/cron.d/schnapps modified by the user. Backing up the new one into /etc/cron.d/schnapps-opkg
WARN:Restart your device to apply all changes.
INFO:Executing reboot_required hooks…
INFO:Executed: /etc/updater/hook_reboot_required/50-create-notification.sh
INFO:Executing postupdate hooks…
INFO:Subprogram output: /etc/updater/hook_postupdate/05_schnapps.sh:
Error creating new snapshot

INFO:End of subprogram output
ERROR:Subprogram output: /etc/updater/hook_postupdate/05_schnapps.sh:
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/mmcblk0p1,
missing codepage or helper program, or other error

   In some cases useful info is found in syslog - try
   dmesg | tail or so.

ERROR: cannot access subvolume /mnt/.snapshots/@: No such file or directory

ERROR:End of subprogram output
ERROR:Execution failed with status: 1024, /etc/updater/hook_postupdate/05_schnapps.sh

a router se po restartu dost ošklivě rozbil.

Pro počítače v LAN přestal být dostupný Internet, úplně přestala fungovat WiFi (dioda zhasla a nedala se nastartovat ani pomocí wifi up), úplně zmizel obsah na NASu.

Zachránil mě návrat k předchozí RC verzi, kterou jsem měl zasnapshotovanou.

Ještě jeden dotaz … nejspíš opět na @miska

Proč je ve skriptu “https://gitlab.labs.nic.cz/turris/turris-os-packages/blob/test/utils/turris-btrfs-migrate/files/btrfs_migrate.sh” na řádku č. 80 uvedeno
cmp /boot/ftp /boot/tefi/ftd || cp /boot/ftd /boot/tefi/ftd - já žádné /boot/ftp nemám (mám /boot/ftd)

Ale i tak mi schnapps rollback hlásí chybu:

root@jnturris:~# schnapps rollback 1
Current state saved as snapshot number 5
Rolled back to snapshot 1
cmp: /boot/ftd: No such file or directory
cp: can’t stat ‘/boot/ftd’: No such file or directory

Mám po update stejné chybové hlášky, router jsem zatím nerestartoval, …

Odeslán mail s logem na tech. support

Restart nedělejte … nejspíš by to nedopadlo dobře.

Hmmm, typo :frowning: Ma tam byt vsude fdt

Da se to opravit zkopirovanim souboru zImage a fdt z /boot druhe partisny na prvni partisnu a upravou scriptu podle commitu.

1 Like

OK. díky! :slight_smile:

Díky za návod, překopírováno, upraveno, nabootováno, funkční router :slight_smile:

Když vám v celé obci vypnou na celý den elektřinu … je restart hned (UPSku holt nemám). :slight_smile:

1 Like

Tak to samozřejmě ano, ale já psal nedělejte restart Vy … takhle ho za Vás udělá proti Vaší vůli elektrárenská společnost (Váš spolehlivý dodavatel energie) :slight_smile:

A opravila se Vám tím i ta chyba viz tento post
Mně ne … stále se objevuje a i když se snapshoty vytváří bez chyb, výsledkem aplikace poslední RC verze na mém routeru je nefunkční stav … nejde WiFi, WAN a mé NAS disky (sdílené přes SAMBU) jsou prázdné.

Čili jako včera … rollback do předchozího stavu a čekám na další funkční RC inkrement.

Neopravila, protože dnes již nevznikla. Včera, při instalaci posledního RC vznikla. Po Vašem varování nerestartovat jsem router ponechal jet, dnes ráno výpadek elektřiny, pozdě odpoledne po jejím zapnutí byl router ve Vámi popisovaném stavu. Vytáhl jsem ze slotu kartu, v PC provedl kroky popisované @miska , vložil kartu do routeru, spustil jsem ho, (opět) opravil chybné označení partišny z 1 na 2 v /usr/bin/schnapps" - “ROOT_DEV”. Listovat snapshoty lze (po opravě 1->2), rollback jsem nedělal, odjíždím zítra ráno na 2 dny mimo dosah routeru a v rámci domácí pohody není čas na experimenty a případný nefunkční internet + wifi doma :wink: Případné experimenty s “dalšími funkčními RC inkrementy” budou až o víkendu.

Edit: spuštění “updater.sh” nyní nestahuje žádné další aktualizace.

Jak se zachová Turris 1.x zmigrovaný na BTRFS, když provedu tovární reset pomocí dlouhého stisku tlačítka vzadu?
V NOR mám nahraný obraz TurrisOS 3.6.5

O co mi jde … potřebuji najít nejjednodušší cestu, jak přejít zpátky ze zmigrovaného routeru na bootování do NAND … tj. bez rozebírání routeru a vyndavání paměti a vysouvání karty.

Nějak se mi nedaří po tom úspěšném testování RC verze nabootovat poslední verzi RC či deploy do stavu, aby mi router fungoval … stále mi nejdou WiFi a NAS disky.

Hmmm, nejsem si ted uplne jistej, but to bude fungovat nebo to nabootoje z MMC. Nejjednoduzsi zpusob, jak migraci rozbit je smazat z prvni partisny na karte kernel nebo klidne rozbit celou prvni partisnu na karte. u-Boot z ni pak nenatahne kernel a po rebootu nabehne z nand.

1 Like

Krása, děkujem, to jsem potřeboval vědět.
Přesně taková informace by mohla být v dokumentaci.

2 Likes