Aktualizace obrazu továrního nastavení

Promiňte možná laické formulace dotazu.

Pokud se rozhodnu přepsat výchozí medkit v Omnii (NOR ?) na aktuální verzi, abych zamezil nějakým problémům při budoucím použití továrního nastavení z nějaké pravěké verze … přepíše se jen tento obraz nebo to ovlivní aktuální běžící operační systém?

1 Like

Zalezi jakou variantou to provedes. Ja to delam podle https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/omnia_factory_reset : varianta 4 LED - Přepis operačního systému novou verzí z USB disku (Tato operace vymaže všechen software i nastavení routeru)

Ja som to pochopil tak že chce zmeniť ten Medkit ktorý je priamo v Omnii a nie že chce obnoviť systém. Čo by ma tiež zaujímalo a uvítam odpoveď, a aj postup :slight_smile:

1 Like

Zdravím,
tak starý Turris má záchraný systém v NOR, ale Omnie to má na NAND.

Existuje postup jak přepsat obraz pouze v záchraném systému, ale bohužel je to jen po pokročilé uživatelé, protože takový postup oficiálně nepodporujeme.

Stačí se podívat a zjistit jak je to řešené v subvolume @ factory.

Ano, takto jsem to myslel. Zhlédl jsem koutkem oka problémy, které nastanou po resetu do továrního nastavení nějaké předvěké verze systému … a při následných aktualizacích.

Nebo na to blbě koukám a postup je již někde popsán?

Také uvažuji o něčem podobném (na Turrisu 1.x). Chápu oficiální vyjádření o nepodporovaných postupech, atd. …

Můžete zkusit zhodnotit, co je menší zlo (rizika při update image v NOR, nebo rizika při továrním resetu a následných aktualizacích)?

Nechystáte se vydat nějaké (polo)oficiální doporučení ohledně nejlepšího postupu? Něco jako “na nic nesahat”, “aktualizovat NOR”, “raději nejprve nainstalovat SD kartu a přejít na BTRFS a teprve pak řešit vše ostatní”, …

Ohledně Turrisu 1.0 a Turrisu 1.1 je situace trošku složitější.

Turris 1.0 má JFFS2 filesystém. Turris 1.1 UBIFS s tím, že oficiálně u obou podporujeme pouze postup, co je uvedený v dokumentaci.

Do NOR se nám aktuálně nevleze nejnovější image a pro SD recovery se používá verze Turris OS 3.6.5.

Pokud máte UBIFS, tak komunita zde na fóru vytvořila postup, jak aktualizovat NOR pouze pro Turris 1.1,…

Berte na vědomí, že tento postup je bez podpory z naší strány a děláte to na vlastní nebezpečí.

Pokud máte Turris 1.0, tak je vhodné přejít na UBIFS a pokud chcete mít BTRFS na Vašem routeru, tak je nejprve nutné nechat router vyaktualizovat na nejnovější verzi, která je v tuto chvíli 3.9.5, protože až od verze Turris OS 3.7 je možné přejít na BTRFS.

Já sám na svém domácím routeru mam BTRFS ani né kvůli schnapps, ale kvůli tomu, že chci aby router vydržel co nejdéle a nezapisoval jsem na NAND, kterou není snadné vyměnit a raději vyměním microSD kartu za jinou. Ohledně BTRFS přikládám i vyjádření kolegy:

1 Like