Turris OS 3.9.6 je venku!

Drazí uživatelé Turrrisu,

právě jsme vydali Turris OS 3.9.6 Obsahuje převážně opravy (je jich vcelku hodně) ale také i pár drobných vylepšení. Kompletní poznámky k vydání jsou následující:

  • haas: update a oprava logování a firewallu
  • irssi, rsync, dovecot, squid, mxml, libvorbis, libtasn1, unzip, php: bezpečnostní aktualizace
  • xfsprogs: přidán nástroj xfs_admin
  • uClibc: zapnuty silnější hashe
  • luci-lxc: oprava vytváření kontejnerů
  • kernel: aktualizace, přidány moduly pro dvb-mn88473, dvb-usb-cxusb
  • dnsmasq: oprava sekvenčního přiřazování adres
  • suricata: oprava obejití chyb s IPv6

Jako vždy, oceníme zprávy pokud narazíte s updatem a nějaké problémy, ideálně do anglického vlákna.

Tak opet dalsi update po kterem mi Turris 1.0 chcipnul. Ted ale je to jine. Drive nejak ozil, ale ted ne.
Nejde ping, na X-ty restart nic, Podle tohoto https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/omnia_factory_reset drzim RESET po extremne dlouhou dobu a bilou barvou stale sviti LAN1-5 a POWER. Nelze tedy udelat faktory reset a po restartu to najede stale do chcipnute verze.

Zdravím,
odkazuje na článek v dokumentaci pro router Turris Omnia.

Pro obnovu tovarního nastavení pro Turris 1.x stačí podržet červené tlačítko na zadní straně po dobu alespoň 6 sekund, ale to není řešením. Pokud ovšem máte zmigrováno na BTRFS, tak jak je uvedeno v Errata je nutno vyndat microSD kartu.

Z Vašeho popisu problému doopravdy nepoznám, kde může být chyba. Můžete alespoň vygenerovat diagnostiky z administračního rozhraní Foris, abych věděl v čem může být chyba, případně pokud byste připojil sériovou linku a poslal nám z ní výstup? Rádi Vám pomůžeme, ale jak říkám z Vašeho popisu toho víme doopravdy málo krom toho, že Vám router nefunguje.

Vystup ze seriove linky jsem poslal pres ticket na support.

Dobře, odepíši Vám. Ale jak jsem zmínil, jestliže máte microSD kartu a zmigrováno na BTRFS, tak je nutné vyndat microSD kartu, zformátovat ji, vložit ji zpět a znovu provést migraci na BTRFS.

Případně můžete využít snapshoty, vrátit se zpět a snažit se zjistit, proč Vám router nefunguje.

Snazit se proc mi router nefunguje? To neni moc vtipne. Mam hromadu jine prace a musim resit router!

Já Vám rozumím a chápu Vás, že tato situace je nepříjemná, ale v tuto chvíli jste jediný, kdo má tento problém s updatem na 3.9.6 na Turrisu 1.x.

Rád Vám pomohu, aby se Vám to příště neopakovalo, případně předejít tomuto problému při dalších aktualizacích, ale v tuto chvíli doopravdy nevím o jaký problém se jedná a proč Vám router nefunguje.

" jestliže máte microSD kartu a zmigrováno na BTRFS, tak je nutné vyndat microSD kartu, zformátovat ji, vložit ji zpět a znovu provést migraci na BTRFS"

K cemu to BTRFS potom je? Ja myslel, ze migrujeme prave pro takoveto pripady, kdy ze neco pojebe.

BTRFS je na rollback. EDIT: tovární nastavení je něco jiného.

Vytrhl jste to z kontextu. Jak @vcunat napsal, tak tovární nastavení je něco jiného. S tím, že pokud provedete tovární nastavení a máte zmigrováno BTRFS, tak si myslíte, že se nic neděje, protože router bootuje z microSD karty, ale opak je pravdou, což je vysvětleno v Errata.

Jedna z mnoha výhod proč mít micro SD kartu a zmigrovat na BTRFS je, že nezapisujete na NAND, ale na microSD kartu, kterou velmi snadno vyměníte.

Pokud uživatel požaduje tovarní nastavení, které je v NOR a odstřihne si přístup od SSH, tak zbývá sériová linka, ale to je pouze pro pokročilé uživatelé, kteří vědí, co mají dělat a může se vrátit se na předchozí snapshot, případně na snapshot, který si vytvořili po továrním nastavením.

Někomu přijde snadnější rozebrat router, zformátovat celou micro SD kartu (jsou tam dva oddíly), vrátit jí a provést znovu migraci. Někdo použije schnapps.

O Turrisu jsem mel takovou predstavu, ze na to nebudu muset sahnout. Co jsem mel routery drive, tak jsem je nastavil a nevedel jsem o nich.
Ted? Bojim se kazdeho updatu co prijde, 1/2 - den nekolikrat do roka nefunguju, protoze resim Turris - docela fail kdyz internet potrebuju k moji praci. Pri techle problemech projekt Turris docili jen toho, ze cim dal vice uzivatelu proste nebude upgradovat vubec a necha si funkci verzi !!!
Pak to prestava cele davat smysl.

To jste přesně odhalil proč se updatováním skoro žádný výrobce routerů nechce zabývat. Má to ovšem určité neblahé důsledky…

3 Likes

Ja bych to rekl trochu jinak. Pri techto problemech bude cim dal vic uzivatelu nuceno prejit na jiny router, protoze bezpecnost je sice hezka, ale nefunkcni router je az moc bezpecny :frowning:


Dnes rano na me cekalo ve Forisu prekvapeni…
Aktualizace z 07. 03. 2018 05:56:47
• Odstraněn balík sqlite3-cli
• Odstraněn balík xz
• Odstraněn balík python3-sqlite3
• Odstraněn balík libedit
• Odstraněn balík suricata
• Odstraněn balík iptables-mod-nfqueue
• Odstraněn balík python3-logging
• Odstraněn balík luajit
• Odstraněn balík xz-utils
• Odstraněn balík libmagic
• Odstraněn balík kmod-ipt-nfqueue
• Odstraněn balík kmod-nfnetlink-queue
• Odstraněn balík libnet-1.2.x
• Odstraněn balík jansson
• Odstraněn balík libyaml
• Odstraněn balík libhtp
• Odstraněn balík libiconv-full

V sest rano jsem opravdu jeste spal. Jedine co jsem vcera s Turrisem delal byl restart po aktualizaci na 3.9.6, odinstalovani pakone v Luci a pokusy dat Foris do normalniho stavu (nevidim v nem wifi, sber dat, v Updateru neni nic zaskrtnuto a pri pokusu ulozit nastaveni vyskoci chybova hlaska). Tahle ranni aktualizace je co?

Vždyť si každý ty aktualizace může vypnout. Cena Omnie je tvořena z většiny drahým HW.

Pokud má uživatel Turris 1.1 a je pod smlouvou, tak si aktualizace nemůže vypnout.

@homberg: Turris zmigrovaný na BTRFS? Jaká chybová hláška ve Forisu vyskočí?
Pokud bude možné, prosím, vygenerujte diagnostiky a pošlete nám je na tech.support@turris.cz.

Díky. Neuvědomil jsem si, že v tomto případě jde o Turris pod smlouvou.

Uz jsem diagnostiky posilal. Ve forisu nejde prakticky nic nastavit. Jde snad jen spustit speedtest. Pri stisku tlacitka Ulozit vyskakuje hlaska

RPCError('/usr/share/nuci//lua_lib/datastore.lua:59: Failed to read xml string',)

Stack trace

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/foris/middleware/reporting.py", line 92, in __call__
    return self.app(environ, start_response)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/bottle_i18n.py", line 68, in __call__
    return self.app(e,h)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/bottle.py", line 979, in __call__
    return self.wsgi(environ, start_response)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/bottle.py", line 954, in wsgi
    out = self._cast(self._handle(environ))
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/bottle.py", line 862, in _handle
    return route.call(**args)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/bottle.py", line 682, in mountpoint_wrapper
    body = app(request.environ, start_response)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/bottle.py", line 979, in __call__
atd.

Me po tom zhrouceni T 1.0 a obnoveni a opetovne aktualizaci zmizelo nastaveni wifi ve Forisu. A v luci je videt pouze 1 wifi misto 2.
Posilal jsem take diagnostiku a zatim nic.

Dneska jsem dodělal upgrade (restart) a vše jede jak má, díky.

Turris 1.0

Oznámení o chybách

Updater selhal: Failed operations:
ucollect-badconf/postrm: /usr/lib/opkg/info//ucollect-badconf.postrm: line 2: /etc/init.d/ucollect: not found

ucollect-count/postrm: /usr/lib/opkg/info//ucollect-count.postrm: line 2: /etc/init.d/ucollect: not found

ucollect-fwup/postrm: /usr/lib/opkg/info//ucollect-fwup.postrm: line 2: /etc/init.d/ucollect: not found

ucollect-spoof/postrm: /usr/lib/opkg/info//ucollect-spoof.postrm: line 2: /etc/init.d/ucollect: not found

ucollect-flow/postrm: /usr/lib/opkg/info//ucollect-flow.postrm: line 2: /etc/init.d/ucollect: not found

ucollect-sniff/postrm: /usr/lib/opkg/info//ucollect-sniff.postrm: line 2: /etc/init.d/ucollect: not found

ucollect-refused/postrm: /usr/lib/opkg/info//ucollect-refused.postrm: line 2: /etc/init.d/ucollect: not found

ucollect-bandwidth/postrm: /usr/lib/opkg/info//ucollect-bandwidth.postrm: line 2: /etc/init.d/ucollect: not found